Telefon : 0252 614 11 15
Faks : 0252 614 57 91
E-Posta :
Öneri Şikayet Kutusu
Üye Anket Formu
Fethiye

“Tüccar; milletin emeği ve üretimi kıymetlendirmek için; eline ve zekasına emniyet edilen ve bu emniyete liyakat göstermesi gereken adamdır.

M.K.Atatürk”

 
Babadağ Teleferik Projesi İhale Dosyalarını İndirmek İçin Tıklayınız
 
 
E-Posta Duyuru
Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası ile ilgili duyurulardan haberdar olabilmek için E-Posta duyuru listemize katılın.
 
Etkinlik Takvimi
   
Sanal Fuar
 
Sanal Fuara Katılın & Gezin
 
 
Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası Projeleri
Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası Hizmetleri
 
 
Web Sayfamızı Beğeniyor Musunuz?
 
 

Başkan

Değerli Üyelerimiz;

Fethiye ve Seydikemer ekonomisinin önündeki engellerin kaldırılması dolayısıyla çocuklarımıza, gelecek nesillere kalkınmış bir bölge, aydınlık gelecek bırakabilmek hiç kuşkusuz ki Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası olarak en önemli hedefimiz. Bu hedefe ulaşmamızı sağlayacak her türlü projeyi, beraber hayata geçirmek de bizim en temel görevimiz.

Bu doğrultuda Üyelerimize sunduğumuz hizmetlerin kalitesini arttırmak amacıyla hazırladığımız 5 yıllık stratejik planımızla birlikte vizyonumuzu “Bölgenin sosyo-ekonomik gelişiminde stratejik aktör olmak” , misyonuzu ise "Çalışanlarımızın sürekli gelişmesini sağlayarak, üyelerimize kaliteli hizmet sunmak ve tüm paydaşlarımızla “Güç Birliği” oluşturarak bölgeye hizmet etmek" olarak belirledik.

Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası olarak bölgemizin geleceğinin şekillenmesine yönelik yaptığımız çalışmalara, üst üste gelen müjdeli haberlerle devam etmenin mutluluğunu sizlerle paylaşmak isterim.

Öncelikle 8 aylık bir sürecin ardından Babadağ Teleferik Projemizde önemli bir adımı daha geride bıraktık ve teleferik kalkış istasyonunun yerini değiştirilmesiyle ilgili ön izni aldık.  

Bildiğiniz gibi Babadağ Teleferik Projemizin daha rantabl olması ve Ölüdeniz manzarasıyla zirveye çıkılması amacıyla kalkış noktasında değişikliğe gittik. Daha önceki kalkış noktası dağın arkasında olduğu için teleferikle yukarıya çıkışta Ölüdeniz manzarası görünmüyordu. Değişikliğe ilişkin Tarım ve Orman Bakanlığı’na gerekli başvurumuzu yaptık ve değişikliğin nedenini ve önemini anlatmak için Bakanlığımızla sürekli temas halinde olduk, gerekli görüşmeleri yaptık. Ve nihayet 1 Mart Cuma günü ön izne ilişkin onayın çıktığı müjdesini aldık. Teleferik Projemiz şimdi çok daha değerli hale geldi. Ön izin sürecinde başta Sayın Cumhurbaşkanımız, Tarım ve Orman Bakanımız olmak üzere, eski ve yeni Milletvekillerimizle Odamızın eski yöneticileri ve bize inanan, destek veren herkese teşekkür ediyorum.

Artık Babadağ Teleferik Projesi’nin önünde engel kalmadı. Bundan sonraki süreçte değişiklikle resmi kurumlardan görüş ve onay alınacak. Yine değişiklikler vaziyet planına işlenerek Orman Bölge Müdürlüğüne onaya sunulacak. 226 Rakımdaki yeni kalkış noktasına ilişkin imar planının onaylanmasının ardından ön izin kesin izne çevrilecek ve biz de o noktada inşaata başlayabileceğiz.

İzin sürecinde de projemiz durmadı, hızla devam ediyor. Kış koşullarına rağmen 1.200, 1.700 ve 1.800 rakımdaki inşaat çalışmaları devam etti. Enerji nakil hattı Haziran ayında tamamlanacak. Böylece 1.200, 1.700, 1.800 ve 1.900 metreye elektrik vermemiz mümkün olacak. Teleferik direklerinin dikimi devam ediyor. Diğer taraftan İsviçre’de vagonların yapımı sürüyor. Geçtiğimiz günlerde İsviçreli firma yetkilileri buraya geldi ve yerinde incelemelerde bulundu.

Amacımız önce 2020 yılında yapılacağı açıklanan ancak Uluslararası Havacılık Federasyonu (FAI) tarafından 2022 yılına ertelenen Dünya Hava Oyunları ve öncesinde yine bu organizasyonun 2020 yılında Babadağ’da yapılacak kapsamlı ön hazırlıklarına teleferik projemizi yetiştirmek ve Babadağ’ı dünya markası haline getirmek.

Bu noktada Odamız ve Babadağ için önemli olan bir konuya daha değinmek istiyorum. Babadağ’dan yapılan yamaç paraşütünün iniş noktası olan Belcekız Plajı, herhangi bir plaj değildir ve bu nedenle de kamu yararı göz önünde bulundurularak işletilmelidir.

Babadağ ve yamaç paraşütü sporu ile bağlantılı olan Belcekız plajında uygulanan işletmecilik anlayışı sportif faaliyetleri riske atıyor ve burada ciddi kazalara sebep oluyor. Uluslararası Ölüdeniz Hava Oyunları Festivali başta olmak üzere son yıllarda özellikle inişlerde yaşanan kazaların sayısının giderek arttığına üzülerek tanık oluyoruz. Bu kazalar bölgemizin uluslararası alanda imaj ve itibarını zedeliyor.

Hızla gelişen yamaç paraşütü sporunun güvenle yapılabilmesi için orada kamu yararı gözeten bir işletme anlayışına ihtiyaç var. Teleferik projesinin tamamlanmasıyla Babadağ’dan atlayış sayının en az iki katına çıkması bekleniyor. İniş noktası sorununun çözülmesi için Belcekız Plajının işletme hakkının, kar amacı gütmeyen Odamızın bağlı ortaklığı Fethiye Güç Birliği’ne verilmesi bölgemiz turizmine ve yamaç paraşütü sporuna katma değer sağlayacaktır.

Babadağ Teleferik projemiz, hiç kuşkusuz ki Fethiye’de turizmin 12 yayılmasında çok ciddi bir itici güç olacak. Odamız tarafından yaptırılan ve toplantımızın başında izlediğimiz tanıtım filminin de ortaya koyduğu gibi Fethiye ve Seydikemer alternatif turizm açısından büyük bir potansiyele sahip. Bu potansiyeli en iyi şekilde kullanma vakti gelmiştir.

Bir müjdeli bir haber de İzmir’den geldi. Üyelerimiz ve Fethiyeliler artık Yunanistan vizesi almak için İzmir’e ya da Marmaris’e gitmek zorunda kalmayacak. Yunanistan İzmir Konsolosu Sayın Argyro Papoulıa’ya 14 Mart tarihinde yaptığımız ziyarette vize işlemlerinin Odamız aracılığıyla yapılması konusunda söz aldık. Sayın Konsolos’a, nazik ev sahipliği ve taleplerimize olumlu yanıt verdiği için Odamız ve üyelerimiz ve bölgemiz halkı adına teşekkür ederiz. Bundan böyle Odamız bünyesinde Yunanistan vize işlemlerini randevu sistemi ile gerçekleştirebileceğiz. Vize kolaylığı sayesinde komşumuz Yunanistan ile hem turizm, hem kültürel hem de ekonomik ilişkilerimiz daha da güçleneceğine inanıyorum.

Saygılarımla,

OSMAN ÇIRALI

FTSO Yönetim Kurulu Başkanı

 Web Tasarım Birdenbire Tüm hakları Fethiye Ticaret ve Sanayi  Odası'na aittir. İzinsiz alıntı yapılamaz. ©2007