Telefon : 0252 614 11 15
Faks : 0252 614 57 91
E-Posta :
Öneri Şikayet Kutusu
Üye Anket Formu
Fethiye

“Tüccar; milletin emeği ve üretimi kıymetlendirmek için; eline ve zekasına emniyet edilen ve bu emniyete liyakat göstermesi gereken adamdır.

M.K.Atatürk”

 
Babadağ Teleferik Projesi İhale Dosyalarını İndirmek İçin Tıklayınız
 
BİZE DANIŞIN
fto İş Sağlığı ve Güvenliği
soru sorun>>
fto GEKA, Hibe Ve Teşvikler
soru sorun>>
fto Ticaret Sicil İşlemleri
soru sorun>>
fto Sektörel Sorunlar
soru sorun>>
fto Dış Ticaret
soru sorun>>
 
E-Posta Duyuru
Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası ile ilgili duyurulardan haberdar olabilmek için E-Posta duyuru listemize katılın.
 
Etkinlik Takvimi
   
Sanal Fuar
 
Sanal Fuara Katılın & Gezin
 
 
Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası Projeleri
Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası Hizmetleri
 
 
Web Sayfamızı Beğeniyor Musunuz?
 
 

Başkan

Değerli Üyelerimiz;

İlk 3 ayını geride bıraktığımız 2021 yılı da 2020 yılı gibi başta turizm sektörü olmak üzere tüm sektörlerimiz için zor bir yıl olacak. Yılın ilk 2 ayında 13 meslek grubumuzla video konferans yöntemiyle yaptığımız toplantılarda, sektörler bazında üyelerimizin sorunlarını, talep ve çözüm önerilerini tek tek not aldık ve bunları rapor haline getirdik. Kredi desteklerinden yararlanamayanlar için sicil affından destek mekanizmalarının artırılmasına, vergilerin ertelenmesinden turizm sektöründe alacak sigortası uygulanmasına zincir mağazalardan turizm çalışanlarına öncelikli aşılamaya kadar tüm sorun ve taleplerin yer aldığı raporumuzu; ilk olarak Muğla Büyükşehir Belediye Başkanımız Osman Gürün’e ve Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca’ya ilettik. 
Mart sonunda Ankara’da Muğla Odaları ve Borsa Başkanlarımızla birlikte gerçekleştirdiğimiz ziyaretlerde raporumuzda yer alan talep ve sorunları ilgili bakanlıklara taşıdık. FTSO olarak hazırladığımız raporu, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy’a, TOBB Başkanımız Rifat Hisarcıklıoğlu’na ve Ticaret Bakan Yardımcısı Sezai Uçarmak’a bizzat ilettik. 
Bu yılın ilk Meslek Komiteleri Müşterek Toplantısında ekonomik görünüme ilişkin sunum yapan Doç. Dr. Serkan Dirlik, pandemi nedeniyle bölgemizin kaybını rakamlarla ortaya koydu. Rakamlar pandeminin bölgemiz dolayısıyla ülkemiz ekonomisi üzerindeki olumsuz etkisinin ne denli büyük olduğunu gösteriyor. 
En kötüsü de COVID-19 virüsünün neden olduğu küresel salgının ne kadar süreceğini bilmiyoruz. Turizm sezonu öncesinde biz açılma beklerken yeni kapanmalar gündemde. Çünkü salgın nedeniyle alınan tüm tedbirlere rağmen; Türkiye genelindeki tablo da her geçen gün kötüleşiyor.
Tüm bu olumsuz gelişmeler içinde bizi memnun eden gelişme Türkiye'de sağlık çalışanları ve polislerin ardından turizm çalışanlarına da aşı uygulamasına başlanması oldu. 
Turizm bölgelerindeki Odalar olarak yaptığımız girişimlerle turizm personelinin öncelikli aşı takvimine alınması sağladık. Özellikle Muğla Odaları olarak yaptığımız yoğun lobicilik faaliyetlerinin olumlu sonuç verdi ve Kültür ve Turizm Bakanlığı 12 Mart 2021 tarihi itibariyle “Turizm Personeli Aşılama Kayıt Sisteminin” hayata geçirildiğini açıkladı. Mart sonu itibarıyla da turizm sektörü çalışanları, öncelik kapsamında Covid-19 aşısı olmaya başladı. Turizm sektörü çalışanlarının aşılanabilmesi için çalıştıkları tesislerin sezonda açık olması ve güvenli turizm sertifikası almış olması şartı aranıyor. Bizim istediğimiz 2021 turizm sezonu öncesinde sektör çalışanlarının hepsinin aşılanması. Bu durum bizi rakiplerimizin bir adım önüne geçirecek. Geçen sezon güvenli turizm sertifikası uygulaması ile dünyaya örnek olduk. Bu yıl da öncelikli aşılama ile Türkiye rakiplerinin önünde olacak. Personelin aşılanması hem sektörümüz hem de gelecek turistlerin sağlığı için çok iyi olacak. 
Yaz döneminde aşılanma hızı yüksek olur ve vaka sayıları düşerse sezon sonunda da olsa bir toparlanma olmasını umut ediyoruz. Sezonu 2020 yılındaki gibi Kasım-Aralık aylarına uzatabilirsek bu turizm sektörümüz açısından doğru bir hamle olacak. 
Tatil yapamayan, aşı sırası gelmemiş yüzbinlerce insanın aşı olduktan sonra tatil talebi olacağı düşünülürse bu hiç de ulaşılamayacak bir hedef değil. 2020 yılında olduğu gibi yaz sezonunun ortasından Kasım ayı sonuna kadar devam edecek hareketlilik, turizm sektörümüz açısında bir nebze de olsa umut.  
 
Türkiye’nin ilk coğrafi işaretli tahini: Fethiye Tahini oldu 
Odamızın girişimleri sonucu Seydiler Kilimi’nin ardından çifte kavrulmuş Fethiye Tahinimiz coğrafi işaret tescili aldı.  Bölgemize özgü susamlardan yapılan tahinimizin Coğrafi İşaret Belgesi’ni Ankara’daki temaslarımız sırasında Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanı Habip Aslan’ın elinden bizzat aldım. Fethiye Tahini böylece Türkiye’nin coğrafi işaretli ilk tahini oldu. 
Bir ürünün coğrafi işaret alması, ürünün markalaşması, tanıtımda benzerlerinin önüne geçmesi, kısacası fark yaratması için önemli itici güç. Umuyorum tahinimiz de bölge ekonomimizde önemli bir yere sahip olacak.
Yerel ürünlerimizin ekonomiye kazandırılması için coğrafi işaret tescil çalışmalarımız devam ediyor. Bu süreçte Kaya İnciri için yaptığımız başvuru da askıya çıktı. 
 

Fethiye Su Altı Tarih Parkı

Odamızın hazırladığı ve GEKA'dan maksimum destek olan 1 milyon TL hibe almaya hak kazanan "Fethiye Sualtı Tarih Parkı" Projemiz ile Fethiye, dalış turizminde çekim noktası haline gelecek. Fethiye Belediyesi ve İMEAK Deniz Ticaret Odası Fethiye Şubesi’nin proje ortağı olduğu ve toplam 3 milyon TL değerindeki proje kapsamında gerçekleştirilecek, Tematik Sualtı Tarih Parkı’nda; Fethiyemizin değerleri Likya Lahitleri, Amintas Kaya Mezarları gibi tarihi değerleri yer alacak. Doğa dostu yanıyla su altı popülasyonunu canlandırması hedeflenen projemiz dalış turizmi sayılarını da arttıracak. 

İptal edilen fuarlara rağmen ulusal ve uluslararası alanda yaptığımız dijital tanıtım çalışmalarıyla bölgemiz artık deniz-kum-güneş eksenine dayalı bir turizm anlayışını aşarak bir üst noktaya çıktı. Bunun sonuçlarını salgının bitmesiyle birlikte daha da net alacağız. Artık bölgemize gelen yerli ve yabancı misafirlerimiz, bölgemize gelmişken Babadağ’dan yamaç paraşütü ile atlayış yapmayacak, yamaç paraşütü yapmak için özel olarak Babadağ’a gelecek. Türkiye’de yamaç paraşütü denince ilk akla gelen Babadağ’ın 2021 yılında da uluslararası markamız olarak ülkemizi başarıyla temsil edeceğine inanıyorum. 

Saygılarımla,

OSMAN ÇIRALI

FTSO Yönetim Kurulu Başkanı

 Web Tasarım Birdenbire Tüm hakları Fethiye Ticaret ve Sanayi  Odası'na aittir. İzinsiz alıntı yapılamaz. ©2007